Europejski Rynek Cyfrowy - strona główna
Menu główne

Konferencja Europejski rynek cyfrowy umiejętności, gospodarka, praca

Instytut Spraw Publicznych

Polityka bezpieczeństwa Unii Europejskiej


 

Polityka bezpieczeństwa Unii Europejskiej 
– czy potrzebna nam większa aktywność UE w dziedzinie obronności? 

8 maja (wtorek), godz. 11:00-13:00
Centrum Konferencyjne Zielna, sala Warszawa, ul. Zielna 37, Warszawa


Państwa Unii Europejskiej stają przed licznymi wyzwaniami w dziedzinie bezpieczeństwa. Stany Zjednoczone wymagają od europejskich sojuszników większego zaangażowania w sferę obronności, cały czas ważną rolę odgrywa zagrożenie ze strony Rosji. Nie sposób jednocześnie nie wspomnieć o Brexicie, w wyniku którego Wielka Brytania, której pozycja w dziedzinie obronności w Europie jest kluczowa, opuści UE. 

Unia Europejska stara się odpowiadać na te wyzwania. W 2017 roku 25 państw członkowskich utworzyło PESCO, a prezydent Macron wyszedł z propozycją stworzenia European Intervention Initiative. Jednocześnie zmienia się paleta zagrożeń i coraz większe znaczenie zaczyna odgrywać wymiar cybernetyczny oraz zagrożenie terroryzmem. 

Czy rozbudowywane właśnie struktury obronne UE są wzmocnieniem czy konkurencją dla NATO? Jak zmieni się polityka bezpieczeństwa i obrony po Brexicie? Jak w Unii Europejskiej (i na forum Parlamentu Europejskiego) postrzegane jest zagrożenie ze strony Rosji? Między innymi na te pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas nadchodzącej debaty.

Zapraszamy na kolejną debatę z cyklu Pytania o Europę!


Spotkanie otworzą:

Knut Dethlefsen, Fundacja im. Friedricha Eberta 
Jacek Kucharczyk, Instytut Spraw Publicznych

W polsko-niemieckiej dyskusji udział wezmą:

Justyna Gotkowska, Ośrodek Studiów Wschodnich
Beata Górka-Winter, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego
Arne Lietz, Poseł do Parlamentu Europejskiego
Dietman Nietan, Poseł do Bundestagu 

Moderacja: Agnieszka Lichnerowicz, TOK FM

Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne polsko-angielskie.


 
Debata organizowana w ramach projektu, w którym dzięki wsparciu Parlamentu Europejskiego i Fundacji im. Friedricha Eberta Instytut Spraw Publicznych stara się inicjować debatę publiczną w tematach ważnych dla Europy i dyskutowanych przez Parlament Europejski oraz przybliżać Polakom tę instytucję.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji.