Europejski Rynek Cyfrowy - strona główna
Menu główne

Konferencja Europejski rynek cyfrowy umiejętności, gospodarka, praca

Instytut Spraw Publicznych

warsztaty radiowe

Europa FM to cykl praktycznych warsztatów radiowych skierowanych do uczniów warszawskich szkół gimnazjalnych, którzy z pasją angażują się w działalność szkolnych kół dziennikarskich, tworzą szkolne gazety, redagują portale internetowe lub przygotowują audycje na antenie szkolnych radiowęzłów lub telewizji internetowej.

Europa FM to niepowtarzalna okazja do poznania tajników pracy profesjonalnych reporterów radiowych i przygotowania pod ich okiem autorskiej audycji poświęconej sprawom, którymi obecnie żyją Europejczycy.

Bo Europa FM to także próba zainteresowania młodych adeptów dziennikarstwa tym, co współcześnie nurtuje Europę. To próba przekonania redaktorów szkolnych redakcji, że decyzje podejmowane w dalekiej Brukseli, Londynie czy Strasburgu, mają często taki sam wpływ na ich życie, jak decyzje podejmowane w ich najbliższym otoczeniu - warto więc o nich dyskutować na forum szkoły.

W trakcie warsztatów gimnazjaliści dowiedzą się, jak wygląda praca w radiu oraz z jakimi wyzwaniami mierzą się dziennikarze radiowi. Wszyscy uczestnicy wyruszą też z dyktafonami w miasto, wezmą udział w zaimprowizowanej konferencji prasowej i samodzielnie zmontują materiał dźwiękowy.

Warsztaty prowadzi Katarzyna Pilarska - dziennikarka radiowa z dziewięcioletnim stażem. W przeszłości pracowała jako reporter w Radiu Katowice i radiowej Jedynce. Na co dzień zajmowała się tematyką Unii Europejskiej, polityką i sprawami społecznymi. Była wydawcą najważniejszych pasm i audycji Programu 1., takich jak Sygnały Dnia, Popołudnie z Jedynką czy Polska i Świat. Finalistka plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2015, za radiowy cykl „Kronika Narodzin Solidarności”. Przez kilka miesięcy dyrektorka Radia Medium Publiczne. Współtworzyła portale wiadomo.co oraz reo.pl. Obecnie pracuje w Dziale Komunikacji i Promocji Instytutu Teatralnego, jest także menadżerką Karoliny Cichej.
 
Pierwsze warsztaty odbyły się w Gimnazjum im. Leopolda Staffa na warszawskiej Ochocie w listopadzie 2016 r.; kolejne w 2017 r. w Gimnazjum nr 144 na Targówku i Gimnazjum nr 132 z Oddziałami Integracyjnymi w Ursusie, a ostatnie w Gimnazjum im. ks. Aleksandra Fedorowicza w Izabelinie.

Kolejna edycja warsztatów EuropaFM ruszy wiosną 2018 r.Zapraszamy do wysłuchania najlepszych materiałów dziennikarskich przygotowanych przez uczestników warsztatów z pierwszej edycji w 2017 r.


"Zalety i wady Unii Europejskiej" - nagrania przygotowane przez uczniów Gimnazjum im. ks. Aleksandra Fedorowicza w Izabelinie


Autorki: Iza Walkowiak, Alicja Zając (1c) i Angelika Błaszczyk (1b)Autorzy: Justyna Petryka i Szymon Kałużny (2c)Autorki: Weronika Dudko i Ola Jedlińska (1d)Autorki: Aleksandra Piszczyk (1a) i Karina (1d)


"Fake news" - nagranie przygotowane przez uczennicę Gimnazjum nr 132 w Warszawie


Autorka: Julia Guz (2a)
Relacja z warsztatów w Gimnazjum nr 132 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji.
Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy lub nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.